مصالح ساختمان

به غیر از مواد و مصالح طبیعی، برخی از مواد ساخته شده توسط انسان نیز به صورت ترکیبی، در ساخت‌وساز استفاده می‌شوند. در بسیاری از کشورها، تولید مصالح ساختمانی به صورت یک صنعت درآمده است. علاوه بر این، استفاده از این مصالح، مشاغل و پیشه‌های زیادی، همانند نجاری، لوله‌کشی، سقف‌سازی و عایق‌کاری را به وجود آورده‌است. این گونه از پیشه‌ها، کار تزیین و زیبایی ساختمان‌ها و خانه‌ها را برعهده دارند.

مصالح ساختمانی از نظر جنس به دو دسته ساده و مرکب تقسیم بندی می‌شوند.مصالح ساختمانی ساده، نوعی مصالح طبیعی یا مصنوعی هستند که مواد تشکیل دهنده آن‌ها مشابه است. این در حالی است که مصالح ساختمانی مرکب، به مصالحی گفته می‌شود که در تولید آن‌ها از چند متریال استفاده می‌شود؛ مانند انواع ملات، بتن، ایزوگام و …

آجر

آجر از قدیمی‌ترین و پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی است که از پخت خشت به دست می‌آید.

بتن

در بین تمامی مصالح ساختمانی بتن ماده‌ قوی‌ای است که برای مقاوم‌سازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن یکی از مصالح ساختمانی است که از مخلوط آب و سیمان بدست می‌آید.

سرامیک

سرامیک از فرآوری خاک رس و گرما دادن آن ساخته می‌شود.

لوله‌های پلاستیک

پلاستیک مزایای مختلفی مانند مقاومت در برابر گرما، انعطاف پذیری و استحکام دارد؛

سنگ

از گذشته تاکنون، سنگ به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی بوده است. عناصر اصلی سنگ‌ها سلیس است، اما شامل کانی‌ها و مواد تشکیل دهنده متفاوت خواهند بود. سنگ‌های ساختمانی بر اساس محیط به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. سنگ مرمر، سنگ تراورتن، سنگ کوارتزیت و سنگ دیوریت از انواع مختلف سنگ هستند.

چوب

بر اساس شرایط آب و هوایی در ساخت بیشتر ساختمان‌ها از چوب استفاده می‌شود. چوب‌ها به دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند.

خاک رس

خاک، ترکیبی از مواد عالی و معدنی است که در اثر هوازدگی و تخریب سنگ‌ها ایجاد می‌‌شود.

شیشه‌

شیشه‌ها به عنوان اصلی‌ترین مصالح در هر ساخت و ساز هستند.

آهن آلات

آهن آلات به دلیل مقاومت بالا و قابلیت شکل‌پذیری، گزینه خوبی برای ساخت یک سازه هستند.

بتن خود ترمیم شونده

بتن خود ترمیم شونده از ترک خوردگی بتن جلوگیری کرده و ترک‌ها را بازسازی می‌کند.

سنگ نورگذر از مصالح نوین ساختمان

سنگ نورگذر سنگی است که می‌تواند نور را از خود عبور بدهد و جزو مصالح خاص و جذاب در ساختمان سازی است.

بتن اسفنجی از مصالح نوین ساختمان

بتن اسفنجی است با ترکیب شن، ماسه، سیمان و آب به دست می‌آید. وجود فضای خالی در این بتن موجب شده تا آب بتواند از آن خارج شود.

سیمان روشنگر

عملکرد سیمان روشنگر به صورتی است که نور خورشید را در طول روز جذب و در شب و در صورت نیاز آن را آزاد می‌کند. به همین دلیل هم شما در جاده تاریک نخواهید ماند و این روش کمک می‌کند تا هر سال صرفه جویی بسیاری در مصرف انرژی برق به وجود بیاید.

ورق‌های پلی کربنات

ورق‌های پلی کربنات نوعی دیگری از مصالح نوین ساختمان است که از آنها به جای شیشه‌های معمولی می‌توان استفاده کرد.

آجر تصفیه کننده هوا

از دیگر مصالح نوین در آپارتمان به آجرهای تصفیه کننده هوا می‌توان اشاره کرد که می‌توانند فضای داخلی را تصفیه کنند.

الوار چوبی مهندسی شده

الوار توده‌ای یکی از مصالح نوین در آپارتمان هستند که مقاومت بسیار بالایی در مقایسه با چوب معمولی داشته و تحت فرآیندهایی به صورت لایه لایه و با استفاده از چسب‌هایی مخصوص، توانسته ساختاری محکم و ماندگار بیابد.

سرامیک خنک کننده

با توجه به آنکه این روزها سیستم‌های خنک کننده هوای داخلی هزینه و انرژی زیادی صرف می‌کنند، وجود یک سیستم طبیعی کمک می‌کند تا در مصرف هزینه‌ها صرفه جویی شده و انرژی کمتری به هدر برود.

 1. مصالح سازه ای
 2. مصالح ضد آب و مواد افزودنی شیمیایی
 3. سنگ فرش، کف پوش و روسازه های مشابه
 4. رنگ ها، پوشش های سفید، رطوبت گیر و پوشش های چوبی
 5. مصالح چوبی
 6. سقف
 7. درب و پنجره
 8. اتصالات بهداشتی و آب رسان
 9. کارهای برقی
 10. سیستم آتش نشانی
 11. کارهای متفرقه
 12. حفاری
 13. جاده و راه سازی

عالی برای شما

هر کدام مصالح ساختمانی انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند؛ همین موضوع باعث شده که قیمت مختلفی هم داشته باشند. به عنوان مثال، برخی مصالح به نگهداری بیشتری نیاز دارند و در عین حال هزینه‌ی کمتری دارند که در تصمیم گیری نهایی به افراد کمک می‌کند.

ساخت و ساز و پیشرفت همواره از نیازهای اولیه بشر بوده است، انسان ها دائما در حال به روز آوری و ابداع فناوری های تازه در صنعت ساختمانی هستند. قیمت مصالح نوین ساختمانی به لحاظ تنوع و انعطاف پذیری که داشته باشند، متفاوت است. با گذشت زمان استفاده از این نوع مصالح، قیمت آنها کاهش خواهد یافت اما برخی از آنها مانند سنگ‌ها و سرامیک‌های جدید را نمی‌توان در زمره مصالح ارزان قیمت به شمار آورد. قیمت مصالح نوین ساختمانی بستگی مستقیمی به نوع آن دارد.