لوله و اتصالات

لوله پلیمر با استفاده از ساختارهای پیشرفته مواد شیمیایی ساخته شده و در کنار متریال فلزی، سیمان و چوب نقش مهمی در ساخت و ساز دارند. عوامل اصلی موفقیت لوله و اتصالات پلیمری را می توان در انعطاف پذیری، قیمت پایین و طول عمر آنها جست و جو کرد. از مهمترین انواع لوله و اتصالات پلیمری می توان به لوله های پلی اتیلن پنج لایه، لوله و اتصالات تک لایه، پلی اتیلن جوشی، پلی اتیلن پیچی، پوش فیت و پلیکا اشاره کرد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش صنعت ساختمان سازی ، انواع مختلفی از لوله ها و اتصالات ساختمانی مدرن تولید شده است. مهم ترین نکته در خصوص اتصالات مدرن ، نوع طراحی آن ها است. با توجه به پیشرفته شدن سیستم های لوله کشی، اتصالات ساختمانی نیز باید طوری طراحی می شدند که نیازها را برآورده کنند.

کاربرد لوله و اتصالات پلیمری گسترده است و در استانداردهای مختلف و مختص برای هر جایگاهی تعریف شده است:

برای انتقال آب آشامیدنی که الزامات بهداشتی دارد، برای انتقال گاز باید الزامات ایمنی داشته باشد و لوله های پلاستیکی برای گرمایش تابشی و گرمایش از کف دارای مقاومت دمایی بالا بوده و برای انتقال فاضلاب مقاومت شیمیایی بالا دارد.

 • لوله و اتصالات پلیمری انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر لوله ها دارند و به همین دلیل کمتر دچار شکستگی می شوند. این لوله ها بدلیل انعطاف پذیر بودن در صورتی که در خاک مدفون شوند تنش های فشاری کمتری را تحمل می کنند. اگر چه فشارهای وارده به این نوع لوله ها نباید از حد مجاز بیشتر شود. بنابراین انعطاف پذیری بیشتر این لوله ها و اتصالات، ایمنی و ضریب اطمینان بیشتری را به سیستم لوله کشی می دهد. لوله های پلیمری به دلیل انعطاف پذیری به اتصالات کمتری نیاز دارند و می توانند در سطوح شیب دار و ناهموار به راحتی اجرا شوند و فضای کمتری را نیز اشغال کنند.
 • لوله و اتصالات پلیمری قریب به ۵۰ سال سابقه کاربرد موفق در تاسیسات ساختمانی و خطوط انتقال را دارند. مطالعات و تجربه های زیاد مصداقی بر این موضوع است. لوله های سیمانی معمولا طول عمری ۱۵ ساله دارند در حالی که لوله های پلیمری طول عمری بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال دارند.
 • لوله و اتصالات پلیمری هزینه کمتری نسبت به انواع فلزی داشته و همینطور هزینه ی نگهداری کمتری به دنبال دارد.
 • قابلیت بازیافت ویژگی مثبت دیگری است که لوله و اتصالات پلیمری داشته و بدین ترتیب اثرات منفی کمتری بر محیط زیست می گذارد.
 • افت فشار کمتر در سیستم های لوله کشی، ذخیره انرژی، نصب آسان از مزایای دیگر این لوله ها و اتصالات است که باعث کاربرد زیاد آن در تاسیسات آبرسانی و فاضلاب شهری و ساختمانی می شود.
 • لوله و اتصالات پلیمری به دلیل آب بندی مناسب هزینه نگهداری کمتری دارند.
 • این لوله ها مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارند. در صورتی که لوله های سیمانی با قرار گرفتن در معرض محلول های آب نمک طی مدت ۳ سال خورده می شوند.
 • لوله و اتصالات پلیمری نسبت به سایر لوله ها سبک تر بوده و به راحتی نصب می شوند.
 • انتقال آب آشامیدنی: الزامات بهداشتی
 • انتقال گاز: الزامات ایمنی
 • لوله های پلاستیکی برای گرمایش تابشی و گرمایش از کف : مقاومت دمایی بالا
 • انتقال فاضلاب : مقاومت شیمیایی بالا

عالی برای شما

لوله و اتصالات پلیمری امروزه در صنعت ساختمان جایگاه ویژه ای دارند و جایگزین خوبی برای لوله ‌های فلزی به شمار می روند، چون دچار خوردگی یا زنگ زدگی نمی‌ شوند.

این نوع لوله و اتصالات خواص بهداشتی مانند مقاومت در برابر حملات میکروبیولوژی و رسوب ‌پذیری ناچیز دارند و براساس متریالی که دارند دارای افت فشار کمتر، انعطاف پذیری بالا و نارسانای الکتریسیته هستند.

انواع لوله پلیمری

انواع لوله پلیمری لوله پلی اتیلن (PE)، لوله پی وی سی یا پلی وینیل کلراید (PVC)، لوله پلی پروپیلن (PP) و لوله پلی بوتیلن (PB) می باشند.