آهن آلات و پروفیل

آهن آلات ساختمانی با توجه به تاریخچه شکل گیری دارای نامگذاری های مشخصی بوده اند. به عنوان مثال یکی از اولین انواع آهن آلات ساختمانی تیرآهن می باشد. تیر ساختمانی یا Beam پیش از اینکه از آهن یا فولاد ساخته شود در ساختمان ها به صورت چوبی کار می شده است. پس از تولید تیرهای فولادی نام تیرآهن به آن اطلاق شده است. تیرآهن یا steel beam به لحاظ تاریخچه کاربرد این نام را گرفته است.

اما بر اساس شکل نیز نام منحصر به فردی دارد. اصطلاح تیرآهن یا I-Beam به معنی تیر آهنی با شکل سطح مقطع I انگلیسی می باشد. از این رو دیگر انواع آهن آلات ساختمانی نیز بر حسب شکل سطح مقطع آنها نامگذاری می گردند.

آهن به عنوان یکی از انواع فلزات، یکی از عناصر مهم در جهان است و نقش بی‌بدیلی را در زندگی انسان‌ها بازی می‌کند. شما هر کجای دنیا باشید، از محروم‌ترین مناطق گرفته تا پیشرفته‌ترین نقاط جهان، نقش آهن و محصولات آهنی را در زندگی خود به وضوح خواهید دید. در صنعت ساختمان یکی از عناصر مهم محصولات آهنی است. در دیوارها، فونداسیون و فضای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رشد اقتصادی یک کشور رابطه مستقیمی با صنعت فولاد آن کشور دارد. به طوریکه اگر تولید فولاد در کشوری میزان بالایی داشته باشد، معمولا شاخص‌های اقتصادی بالایی خواهد داشت. در ادامه به معرفی عنصر آهن پرداخته می‌شود.

پروفیل ها به صورت‌های گوناگون توسط کارخانجات ذوب‌آهن ساخته می‌شوند:

 1. تیرآهن IPE
 2. تیرآهن IPB
 3. تیر آهن INP
 4. نبشی
 5. قوطی
 6. ورق
 7. تسمه
 8. ناودانی UNP
 9. میلگرد
 10. لوله
 11. سپری
 12. لاپه یا زد Z
 13. پروفیل های در و پنجره
 • از انواع تیر آهن و نبشی و ناودانی در صنعت ساختمان سازی نظیر تیر و ستون وال پست و غیره استفاده می شود.
 • از انواع ورق با ضخامتهای مختلف در صنایع ماشین سازی و ساختمان استفاده می شود نظیر ساخت ستون به صورت باکس
 • پروفیلهای مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده های فلزی برای در و پنجره منازل، کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمینهای محصور شده و نرده پیاده روها و خیابانها بکار می روند.
 • پروفیلهای مربع و مستطیل(قوطی) با مقاطع بزرگتر که معروف به ستونی می باشند موارد استفاده متعددی در صنعت و ساختمان سازی دارند این پروفیل ها که در مقاطع مربع ساخته می شوند در ساختن ستون و اسکلت فلزی ساختمانها بکار روند. همچنین اگر این پروفیلها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینانی ساخته شوند می توانند در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش ها استفاده شوند.
 • از پروفیلهای قوطی مربع و مستطیل در صنایع خوردوسازی نیز استفاده می شود.
 • از پروفیلهای قوطی مربع در ساختن پایه میز و صندلی نیز استفاده می گردد.
 • پروفیل هایی که به صورت Z تهیه می شوند اکثراً برای پوشش سقف سوله ها بکار می روند.
 • پروفیلهای نبشی و ناودانی با روش نورد سرد نیز تولید می شوند. از پروفیلهای نبشی می توان در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب های فلزی بکار رفته در ماشین آلات استفاده کرد. ناودانی های کوچک در مواردی نظیر در کرکره ای مغازه ها بکار می روند.

عالی برای شما

انواع آهن آلات که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد بسیار متنوع است. از میلگرد و تیرآهن گرفته تا ناودانی و نبشی و انواع متخلف پرفیل های باز و بسته در ساختمان سازی کاربرد دارد.

آهن در حوزه‌های مختلف کاربردهای فراوانی دارد. به دلیل استحکام و مقاومت بالا نسبت به سایز فلزات و همچنین ارزان‌تر بودن، در ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات حمل و نقل، ساخت سازه‌ها، بدنه کشتی‌های بزرگ و ساخت اتومبیل‌ها استفاده می‌شود.از انواع آهن، تیرآهن و میلگرد بیشترین استفاده را در ساختمان‌سازی دارند.

کاربرد آهن آلات ساختمانی به نحوی هستند که به سختی می توان برای هرکدام از آن‌ها جایگزین مناسبی انتخاب نمود. از این رو در زمان طراحی می بایست دقت نمود برای هر مقصود آیتم مناسب انتخاب شود. در زمان انتخاب مصالح ساختمانی بسیار مهم است که قیمت آهن آلات ساختمانی نیز در نظر گرفته شود. خصوصا با توجه به نوساناتی که قیمت آهن آلات ساختمانی دارد شایسته است مهندسین طراح در برآورد کردن هزینه نهایی موضوع قیمت آهن آلات ساختمانی را به عنوان یک متغیر کلیدی در نظر بگیرند.